Nuhalna svetlina je pojem, na katerega so naleteli že vsi, ki so tako ali drugače bili vpleteni v nosečnost, bodisi bodoče mamice, očki, babice ali kakšni bližji prijatelji in prijateljice. Nuhalna svetlina je v pogovornem jeziku bolj znana pod poenostavljenem izrazu ‘nuhalna’, ubistvu pa gre za pregled, ki se opravi med 11. in 14. tednom nosečnosti. Morda ste to že vedeli, ampak zagotovo pa niste vedeli naslednjih dejstev.
1. Nuhalna svetlina ni le ime za pregled, ampak je tudi snov, ki se nahaja v vašem še nerojenem otročičku. Gre za tekočino, ki se nahaja v zatilju ploda, meri pa se v centimetrih oziroma milimetrih. Debelina nuhalne svetline naj bi bila čim bolj nizka, saj večja kot je, več možnosti je, da se bo pri plodu pojavila kakšna kromosomska napaka.
2. Nuhalna svetlina se ne meri pri vašem osebnem ginekologu, razen v primeru, da ima za to opravljeno licenco. Na pregled se lahko naročite pri tistih ginekologih, ki so za to posebej usposobljeni in imajo tudi potrebne naprave za izvedbo takšnega pregleda.
3. Nikar na wc pred pregledom! Nuhalna svetlina se namreč najbolje vidi, če je vaš mehur poln, zato pred pregledom pijte veliko tekočine, najbolje kar navadne vode, zato da bo plod dobro viden in da specialist ne bo imel težav pri merjenju nuhalne svetline.
Nuhalna svetlina je pregled, ki se priporoča vsem nosečnicam, najbolj pa tistim, ki imajo v družini kakšne genetske anomalije in pa starejšim nosečnicam, pri katerih je tveganje za razvoj kromosomskih napak na plodu toliko večje. Med starejše nosečnice sodijo tiste, ki so starejše od 35 let. Prav tako se priporoča tistim nosečnicam, ki so zanosile s pomočjo umetne oploditve. Vsekakor pa pregled nuhalne svetline ne more škoditi tudi ostalim nosečnicam, saj je za plod popolnoma neškodljiv.